География
Град Търговище се намира на север от Преславската планина. На 320 км североизточно от София, на 41 км западно от Шумен, на 25 км северозападно от Велики Преслав и на 100 км североизточно от Велико Търново. Близостта на града до изходните пунктове на страната Варна (110 км) и Русе (100 км) го превръща в естествено стратегическо кръстовище. Кварталите на града са – Бряг, Въбел (Герен), Вароша, Боровец, Запад 1, Запад 2, Запад 3, Изток, Калково, Малчо Малчев.
Туристически забележителности
Малко познато, но изненадващо богато е културно-историческото наследство. Районът е обитаван от най-дълбока древност. Открити са останки на селища още от времето на неолита (6000г. пр. Хр). По-късни археологически находки говорят за цивилизацията на траките и римляните. През ХVІІ в. Търговище вече е средище на най-известния панаир в европейската част на Османската империя. Особен интерес представляват енеолитната култова праисторическа сцена от с.Овчарово, тракийското златно съкровище от с. Кралево (ІІІв.пр.Хр.). В Търговищкия край туристите могат също така да посетят петкорабната византийска базилика край с. Драгановец, древния град Мисионис (Крумово кале). Богатството на руини от крепости в района на прохода Дервента препращат към Средновековна България и Византия. Напоен с романтиката на Възраждането е старинният квартал Вароша в град Търговище.
Уникалното съчетание на природни дадености и климат, исторически и културни забележителности превръщат община Търговище в привлекателно място за вътрешен и международен туризъм.Археологически забележителности:
Крумово кале
Крумово кале
На 7 км. от Търговище, по пътя за Омуртаг се намира крепостта “Крумово кале”. На повече от 150 дка се издигат древни руини. Крепостта е строена по времето на Юстиниан І в края на V век, като част от отбранителната система на Византия. Целта й е била да спира набезите на славяни, прабългари и готи. Преди образуването на българската държава крепостта е разрушена.
В края на ІХ век върху руините възниква българско селище с ранносредновековни землянки. През ХІІ – ХІV век крепостната стена е преоформена и отново е част от отбранителна система, само че сега на столицата Търново. Крепостта е една от трите пазили прохода Дервента.
От двете страни на порталната врата има две U образни кули. Вътре са жилищните постройки и една класическа трикорабна базилика с помещение за кръщаване. От каменните стени е останало метър и половина – два височина, но и така са достатъчно внушителни, дебели са 1 метър.
В крепостта има разкрит некропол от ХІV век. Цялото поле отвъд стената е било селище. В калето живеела само феодалната върхушка.
След последните проучвания на крепостта се налага мнението на археологът Ангел Конаклиев, специалист в Исторически музей, Търговище, че има голяма вероятност калето да е известния град Мисионис.
Базилика до с.Драгановец
Петкорабна базилика и светилище на бог Аполон в с. Драгановец
Атрактивен археологически комплекс, състоящ се от Тракийско светилище от II-IV в., посветено на Херос и бог Аполон, византийска петкорабна базилика от V-VI в., единствената в България пещ за строителна керамика. Обявен за паметник на културата от местно значение с ДВ бр.70/31.08.1976 г.Тракийското светилище има правоъгълна форма 18/10м. Мраморни оброчни плочки, намерени при разкопките са посветени предимно на Аполон, но има такива посветени на Зевс и Деметра. Върху една от плочките е разчетен епитетът АУЛУСАДА – епитет използван за Аполон единствено при светилището в Драгановец.
В по-късен етап от развитието на живота в тези земи върху светилището е изградена ранновизантийска базилика с размери 20/30м, петкорабна, триабсидна сграда с нартекс. По-късно към нартекса от запад е пристроена екзонартика. Около базиликата е имало развито селище.
През XII в., след разрастването на малкото ранносредновековно селище, върху руините на тракийското светилище, базиликата и късноантичното селище, израства късносредновековно българско селище, което е свързано със средновековната българска крепост “Марната”.
Къз Aна Tеке
Къз Aна Tеке
На източния край на с. Момино се намира историческият паметник Къз Ана теке. Мястото е почитано от изповядващите исляма, но е известно повече като казълбашко култово място. Представлява тухлена сграда, в която е гробът на светицата. Легендата разказва, че златокосо момиче на име Зюхре (Венера), единствено дете в семейството, приютило една вечер божи пратеници. Дала им вода и кърпа и след като се измили, тя не изхвърлила мръсната вода, а я изпила. Изпитата вода имала чудотворна сила и я направила невидима и безсмъртна. Божествен глас й казал, че ако остане девица ще получи сила, с която ще може да помага на всички хора в беда. В знак на този свой оброк тя се нарекла Къз Ана (Девица-майка). Хората построили чешма и тюрбе, където и днес се събират много поклонници с надежда за изцеление, здраве и късмет.Архитектурни забележителности
Славейковото училище
Училище Св. Св. Седмочисленици
(Славейковото училище)
Славейковото училищеИсторическата експозиция и фондохранилището са разположени в сградата на училище “Св. Св. Седмочисленици”. Сградата е паметник на културата от национално значение.
Построена през 1863 година за светско училище, тя е уникална и рядко срещана по мащабите си за България от епохата на Възраждането. В нея е учителствал Петко Р. Славейков. Затова в историческото съзнание на търговищенци училището остава като “Славейковото училище”.
Днес тук се съхранява фондът на Историческия музей, който наброява 30 000 музейни единици и научната библиотека.
Къщи и сгради
Адрес: ул. “Раковски” № 14
Хаджи Ангеловата къща е архитектурен паметник от XIX в. с местно значение, в който е разположена етнографската експозиция на Исторически музей – Търговище.
Построената през 1863 г. от тревненски майстори сграда е образец на симетрична възрожденска къща с дърворезбена украса, художествено изписани холкери и модерни за времето архитектурни детайли – алафранга, зидана печка. Представени са колекции от разнообразни експонати характерни за бита, традициите, народните вярвания, обичаи и занаяти на местното население.
Адрес: бул. Митрополит Андрей” № 2
Захариевата къща е паметник на културата с местно значение. В момента изпълнява функцията на административна сграда на Исторически музей – Търговище.
Съхранява богат фонд с над 27 000 музейни единици, веществени и документални паметници от неолита до нашето съвремие. Намира се във Възрожденския квартал Вароша. Разположен е в пет адаптирани старинни сгради от ХІХ и ХХ век.
Музеят предлага по заявка тематични беседи и туристическа обиколка из забележителностите на града.
Свещаровата къща
Адрес: ул. “Раковски” № 2
Свещаровата къща е паметник на културата от местно значение. Построена е през 1860г. Разположена е в непосредствена близост до други три архитектурни паметника на културата от епохата на Възраждането: “Училище Св.св.Седмочисленици”, “Захариевата къща” и “Хаджи Ангеловата къща”.
Училище “Хаджи Руси”
Адрес: бул. “Цар Освободител” № 1
Тук се помещава археологическата експозиция на Историческия музей. Хронологично обхваща времето от VII хил. пр. хр. до XIV в. Представени са неолитната, халколитната и бронзовата епохи, античността и средновековието. Експонатите са разположени в седем зали на обща площ 354 м2. Сред тях има такива, които са уникални и нямат точни аналози, като например известната култова сцена от с. Овчарово (халколитна епоха), позлатената керамична урна-хидрия от с. Кралево (III в. пр. Хр.), комбинираният сребърен хирургически инструмент от Люблен (II в. сл. Хр.) и др.
Античността е представена с образци-шедьоври на тракийското изкуство като известната матрица от с. Гърчиново, богати колекции от тракийски оброчни плочи.
Средновековието е представено с находки от типични ранновизантийски и старобългарски средновековни крепости и некрополи, с акцент върху материалите открити в крепостта “Крумово кале”/”Мисионис”/.
Касъровата къща
Касъровата къща е построена от хаджи Михал Хаджирусев в началото на 70-те години на XIX век.Къща на Съюза на Архитектите
Адрес: ул. Екзарх Йосиф 13
Паметник на културата от местно значение. В непосредствена близост е църквата “Успение Богородично”. Тя е свързана чрез “комшулуци” със съседните две възрожденски къщи – архитектурни паметници на културата.
Къща-музей “Стефан Куцаров”
Адрес: ул.”Ст.Куцаров” 24
Постоянна експозиция за живота на рано загиналия художник – антифашист.
Зала с творби на художника.Родната къща на художника. Намира се в старата градска част “Вароша”, близо до центъра на Търговище. Тя е неделима част от запазената ески-джумайска атмосфера, заедно с реставрираните и запазени възрожденски къщи.
Църкви и джамии
Църква “Успение Пресветия Богородици”
Църквата e паметник на културата от национално значениеПостроена през 1851г. от известните тревненски майстори Уста Димитър Сергюв и Генчо Новаков. Характерно за архитектурата е трикорабната конструкция в старобългарски стил без кубе. Определяна е като една от най-хубавите възрожденски църковни сгради из всички български земи. В емпорията на църквата се представя изложба на икони от средата на ХІХ в. и църковна утвар, фрагменти от стария възрожденски иконостас.
Сахат Джамия – гр. Търговище
Мюсюлманският храм е построен през XVIII век.Намира се в централната част на областния център град Търговище и има статут на паметник на културата от местно значение. Посещава се от голям брой български и чуждестранни туристи.
Притежава характерен стенопис. Вътрешните стени на залата за молитва майсторски са изписани с арабски текстове от Корана и декорация от стилизирани растителни и геометрични орнаменти.
ул. ”Велико Търново” 2
Природни забележителности
Парка
Местност “Парка”
Зона за отдих южно от града
На 7 км южно от града, при входа на Търговищкия проход, е разположена местност “Парка”. Красивата природа, минералният извор и удобният първокласен път от София за Варна привличат населението и гостите на града. На база лечебните свойства на минералната вода е изграден санаториално-туристически комплекс.Интересна природна забележителност е “Коня” – уникално оформена фигура върху почти отвесния източен склон на Лале Балкан, пещерата “Марината дупка”, природният феномен “Водопадът”. Тук се намира и крепостта “Крумово кале”. Всички тези обекти са разположени в живописния пролом на река Врана. Зоната за отдих е богата на люляк и на рядко срещащото се “Урумово лале”.
Борово око
Интерес за гостите на града и приятен кът за отмора представлява красивото езеро “Борово око”. До езерото се намира ресторант “Борово око”.
Наблизо са Художествената галерия “Никола Маринов” и къщата-музей “Стефан Куцаров”.
Други
Природна забележителност “Водопада” и Природна забележителност “Коня”
Намират се в живописната местност “Парка” (на 7 км от гр. Търговище), образувана от коритото на река Врана, живописно прорязваща склоновете на Преславската планина, дял от Източна Стара планина.
“Коня” е скално образование – голина, наподобяващо изображение с форма на кон, а “Водопада” е малък водопад, образуващ се от излизащ на скалната повърхност малък подземен приток на река Врана.
Защитена местност Игликина поляна
Намира се в местност ”Кайрака” на площ от 8,3 ха и е обявена за защитена територия на естественото находище на лечебна иглика, растителен вид с ограничителен режим на ползване. Целогодишно е обект на неорганизиран туризъм, поради красивата природа, съчетание на защитения обект с ограждаща го смесена широколисна гора и близостта на гр. Търговище.
Природна забележителност Дервентската пещера
Намира се на склоновете на Преславската планина, в Пролазкия пролом, землище с. Пролаз. Пещерата е една от малкото в този край, известна освен с големината си и с богатството на ексцентричните образования на хелектитите и дендритите, змиевидните извивки на преградите на синтровите езерца с пещерни бисери в тях и масивните сталагмити, осеяни с червеникавокафяви до розови и млечнобели кристали.
Пещерната фауна е представена от прилепите, достигащи десетки броя.
Защитена местност “Петка балкан”
Обявена е за защитена територия за съхранение на вековна церова гора на площ 5,4 ха в местността ”Бабаконду”, землище с. Братово.
Защитената местност е свързана с историческо събитие през ХVI в. и предания за потурчването на месното население. В наши дни на това място от жителите района се правят тържества – събори.
Защитена местност “Урумово лале”
Урумово лалеЗаема каменист, силно варовит стръмен склон, землище с. Пайдушко. Под защита се намира естествено находище от 12,0 ха на растителния вид Урумово лале, представен в трите му форми – жълта, пъстра и червена. Последната форма е представена от единични екземпляри. Видът под защита е български ендемит, застрашен от изчезване и включен в “Червената книга” на България.
Идиризова кория
“Идиризова кория” са група от седемнайсет вековни цера със средна възраст 150 години, останки от церова кория в ПФ на село Дългач, община Търговище. Там също се намират и “Четирите цера”, представени от четири вековни цера на възраст около 300 години.
Туризъм
Община Търговище може да се представи като свързващо териториално звено между известните Черноморска туристическа зона и Търновско-Габровски туристически район. През разглежданата територия минава основният туристически маршрут на страната София – Велико Търново – Варна.
Богатото културно-историческо и природно наследство на Община Търговище, съчетани с географското й местоположение, представляват сериозен потенциал за превръщането на туризма в ключов икономически отрасъл.
Търговище привлича с Възрожденския си квартал Вароша, в който могат да се посетят църквата “Успение Богородично” (1851 г.),Славейковото училище (днес Исторически музей – 1863г.), Хаджи Ангеловата къща (Етнографска експозиция), къщата на Хаджи Руси (Археологическа експозиция). Интерес представляват домовете на прочутите търговищенци: знаменосецът на Ботевата чета Никола Симов–Куруто, художниците проф. Никола Маринов и Стефан Куцаров.
Приятен кът за отмора представлява красивото езеро “Борово око”. Край езерото е разположен ресторант “Борово око”. Наблизо са Художествената галерия “Никола Маринов” и къщата-музей “Никола Маринов”.
На 7 км южно от града, при входа на Търговищкия проход, е разположен естествен лесопарк, наречен от местното население “Парка”. Красивата му природа, минералният извор и удобният първокласен път от София за Варна привличат населението и гостите на града. На база лечебните свойства на минералната вода е изграден санаториално-туристически комплекс.
Интересни природни забележителности в местността са: “Коня” – уникално оформена фигура върху почти отвесния източен склон на Лале Балкан, пещерата “Марината дупка”, природният феномен “Водопада”. Зоната за отдих е богата на люляк и на рядко срещащото се “Урумово лале”. Тук се намира и крепостта “Крумово кале/Мисионис/”.
Околностите на Търговище разкриват винарските традиции на региона. Интерес представляват лозовите масиви на винения сорт мускат край село Кралево и винарната в село Надарево, където могат да се дегустират отбрани търговищки вина.
Районът предлага атрактивни възможности, благоприятни природни и климатични условия за развитие на туризма в неговите форми – културен, исторически, екологичен, балнеолечебен, риболовен, ловен, селски, детски, конгресен, бизнес туризъм.
В радиус от само 100 км. около Търговище се намират уникални обекти от българското културно-историческо наследство: Велики Преслав, Плиска, Жеравна, Котел, Елена, Свещари, Исперих.